ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Migrena oraz zaburzenia snu

Migrena oraz zaburzenia snu

leczenie niepłodnosci

Choć migrena jest chorobą znaną nam od wieków, wiedza na jej temat nadal nie jest kompletna. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmagają się z nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mamy też świadomość tego, że migrena jest często jedynym schorzeniem, z jakim borykają się cierpiący na nią pacjenci. Ostatnie lata to okres, w którym szczególnie starannie analizuje się powiązania, z jakimi mamy do czynienia między tą chorobą i zaburzeniami snu.

Choć niedobór snu nie jest zaliczany do objawów sygnalizujących nadejście migreny (w tym kontekście wspomina się przede wszystkim o nudnościach, drażliwości, opadających powiekach oraz uczuciu pulsowania w głowie), naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że związki między deprywacjami snu i migreną istnieją. Tak niedostateczna ilość snu, jak i jego brak, może przyczynić się nie tylko do pojawienia się ataków migreny, ale również wzrostu ich częstotliwości.

Nieprawidłowy i nieregularny sen uniemożliwia organizmowi zregenerowanie się. Mózg nie odpoczywa, a tym samym nie reaguje też prawidłowo na jawie. Co więcej, zaburzenia snu pojawiające się w fazie REM (tak zwany sen płytki) sprawiają, że więcej jest białek p38 i P2X3, a te mają szczególnie ważną rolę w procesie inicjowania i utrzymywania bólów o przewlekłym charakterze.

Related Tags